98. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

2022 Yılı 98. Dönem Temel Eğitim Silah
admin
Şubat 5, 2024
743 views

1. Aşağıdakilerden hangisi fişeğin bölümlerinden değildir?

2. Kabza emniyetinin açık olmasını sağlamak için aşağıdakilerden hangisini yapmak gerekir?

3. Aşağıdakilerden hangisi nişan hatasına bağlı bir atış hatası değildir? 

4. Fişeğin, şarjörden fişek yatağına geçerken tırmandığı yere ne denir?

5. Aşağıdakilerden hangisi MP-5 silahta kullanılan fişektir?

6. Setlerin fişek çekirdeği üzerinde bıraktığı izlere ne denir?

7. Doğru nişan alma tekniğini bilen bir ÖGG için aşağıdaki ifadelerden hangisi doğrudur?

8. Tabancanın parçalarında meydana gelebilecek arızaların meydana gelme sebepleri için, aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

9. Şarjör ve fişek yatağı görevini gören silindir şeklindeki öne ve yana hareketli kısmı bulunan silah grubuna ne denir?

10.Boş kovanın ya da fişeğin tırnak tarafından geri çekilip, gövde üzerindeki çıkarıcıya çarparak dışarı atılmasını sağlayan, bazı silahlarda yan tarafta, bazı silahlarda üst kısımda olan sürgü üzerindeki bölüm aşağıdakilerden hangisidir?

11. Fişek yatağında fişek bulunan bir tabancada ateşleme olmuyorsa aşağıdakilerden hangisi düşünülemez?

12. Musa atış esnasında patlama sesi ile irkildiğinden, sürekli silahı ileri iterek ve tetiği aniden çekerek atışını tamamlamış ve atışları genel olarak hedef kağıdının …….. kısmında toplanmıştır.

Boşluğa uygun kelime hangi şıkta doğru olarak verilmiştir?

13. Fişeklerin muhafazası ve kullanımı ile ilgili hangisi yanlıştır?

14.Tabancanın sökülme sırası hangisidir?

I- Şarjör

II- Kapak takımı

III- Namlu

IV- Yerine getiren yay

V- Sürgü tutucu

15. Fişek yatağında bulanan, fişek ya da boş kovanı çıkartan parça aşağıdakilerden hangisidir?

16. Aşağıdakilerden hangisi silahların parçalarından biri değildir? 

17. Aşağıdaki parçalardan hangisinin eksikliği yarı otomatik tabancanın atış yapmasına engel değildir? 

18. Silahın basit bakım ve temizliği sırasında dikkat etmemiz gereken hususlar kapsamında aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? 

19.Tabancalarda tetik çekilmeden ateşleme iğnesine yapılacak herhangi bir darbe durumunda ateşlemenin olmasını engelleyen sisteme .… emniyet sistemi denir.

Yukarıda boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?

20. I. Tırnak kırık veya arızalı olabilir.

II. Çıkarıcı kırık olabilir.

III. Tırnak yayı arızalı olabilir.

IV. Şarjör yerine oturmamış olabilir.

V. İğne yayı arızalı olabilir.

Yukarıdakilerden hangileri ateşlenen silahta boş kovanın dışarı atılmamasına yol açabilen nedenlerden değildir?

21. Kapsül aşağıdakilerden hangisinin üzerinde bulunur? 

22. Aşağıdaki parçalardan hangisi ateşleme tertibatından değildir? 

23. Yiv ve set silahın hangi parçasında bulunur?

24. Aşağıdakilerden hangisi ateşsiz silahlardandır?

25.Eğitimde kullanılan kuru tetik çalışması hangi şıkta doğru olarak açıklanmıştır?

Özel Güvenlik Test Çöz ve Ögg Test Çöz sitemizde 98. dönem silahlı özel güvenlik kimlik kartı almak için başvuran kişilerin sınavlarda başarılı olması için hazırlanmış özel güvenlik geçmiş dönem sınav silah sorularından oluşan online testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Özel güvelik online test sitelerinde en büyük bir sitede bulunduğunuzu unutmayın. Özel güvenlik 2024 yılında silahlı ögg kartı almak için bu sınavlara çalışmanız tavsiye edilir.

98. Dönem Silahlı Güvenlik Sınavı 26 Haziran 2022 tarihinde gerçekleşti. Bu sınav, özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adayların katılması gereken önemli bir sınavdır. Sınavda başarılı olan adaylar silah taşıma ve özel güvenlik görevlisi olarak çalışma izni alırlar. Sınav, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenmektedir.

Sınav Sonuçları:

Sınav sonuçları 12 Temmuz 2022 tarihinde Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde açıklanmıştır. Sınav sonuçlarına https://www.egm.gov.tr/ozelguvenlik/sinav-sonuclari adresinden ulaşabilirsiniz.

Başarılı Adaylar:

Sınavda 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılmıştır. Başarılı olan adaylar, silah taşıma yetkisi belgesi almak için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan “Silah Taşıma Yetkisi Belgesi Başvurusu” sayfasına başvurabilirler.

Silah Taşıma Yetkisi Belgesi:

Silah taşıma yetkisi belgesi, 5 yıl süreyle geçerlidir. Belgenin süresi dolmadan önce yenilenmesi gerekmektedir.

Önemli Notlar:

 • Silah taşıma yetkisi belgesi almak için adayların 18 yaşından büyük olması, lise veya dengi okul mezunu olması, sabıkası olmaması ve sağlık şartlarını taşıması gerekmektedir.
 • Silah taşıma yetkisi belgesi, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenir.
 • Silah taşıma yetkisi belgesi için gerekli belgeler ve ücret hakkında detaylı bilgi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesinde yer almaktadır.

Sınavı Başarısız Olan Adaylar:

Sınavda başarısız olan adaylar, bir sonraki sınavda tekrar sınava girebilirler. Sınavın tekrarlanma tarihi Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından resmi olarak açıklanacaktır.

Sınava Hazırlık:

Sınava hazırlık için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan “Özel Güvenlik Görevlileri Eğitim ve Öğretim Kılavuzu”ndan faydalanabilirsiniz. Ayrıca, özel güvenlik sınavına hazırlık kurslarına da katılabilirsiniz.

Ek Bilgiler:

 • 98. Dönem Silahlı Güvenlik Sınavı’na 120.000’den fazla aday başvurmuştur.
 • Sınavda 100 üzerinden 70 puan alan adaylar başarılı sayılmıştır.
 • Sınavda en yüksek puanı alan aday 98 puan almıştır.
 • Sınavda en düşük puanı alan aday 10 puan almıştır.

Sınava giren tüm adaylara teşekkür ederiz.

Not: Bu makale 2022 yılı Aralık ayı itibariyle güncel bilgiler ışığında hazırlanmıştır.

Silah taşıma ve özel güvenlik görevlisi olmakla ilgili güncel bilgiler için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi internet sitesini ziyaret etmeniz tavsiye edilir.

98. Dönem Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz

‘’Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok Özel Güvenlik soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah çıkmış sınav soruları 2024 yılı 98. Dönem

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz ve Yeni Nesil ögg Testleri Çöz 2024

Özel Güvenlik Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2022 Yılı 98. Dönem Temel Eğitim Silah dersi Özel Güvenlik Test çöz veya ögg testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Özel Güvenlik Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • ögg Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah dersi 98. Dönem Test Çözme Taktikleri 2022 Yılı

Özel Güvenlik Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

98. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

Etkili Özel Güvenlik Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Temel Eğitim Silah Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
110. Temel ve 86. Yenileme Sınav
29 Haziran 2024

1. Mermi çekirdeğinin en yüksek hıza ulaşmasını sağlayarak, hedefe bu hızla çarpmak suretiyle, hedefi yok edecek ya da azami zarar verecek şekilde fı... Devamı

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre göreve başlama ve görevden ayrılma bildirimleri kaç gün içerisinde hangi makama bildirili... Devamı

1. Rayyür nedir? A) Yiv ve setin çekirdek üzerinde bıraktığı izlerdir B) Çekirdek ağırlığıdır C) Kapsül içindeki yanıcı maddedir D) Silah markasıdır ... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanununun, özel güvenlik görevlisine yakalama yetkisi verdiği durumlardan bir... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. Yarı otomatik tabancaların başlıca parçalarından olan, sürgü (kapak takımı) üzerinde aşağıdakilerden hangisi bulu... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’da, aşağıdakilerden hangisi göreve başlayan ve herhangi bir seb... Devamı

105. dönem özel güvenlik sınav soruları pdf 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik şirketi... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi ateşleme tertibatında A) Tetik B) Tetik manivelası C) Rayyür D) Horoz E) İğne ve yayı 2. Tetik ile horozun arasındaki irti... Devamı

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre özel güvenlik görevlisinin sivil kıyafetle görev yapmasına aşağıdakilerden hangi sebeple ... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisinde tabancanın sökülme sırası doğru olarak verilmiştir? I. Yerine getiren yayı çıkarılır II. Fişek yatağı boşaltılır III. K... Devamı

1. İl özel güvenlik komisyonu kararı ile özel güvenlik hizmeti verilen yere tahsis edilen silahların satın alınması durumunda, silahlar için aşağıdak... Devamı

1. Aşağıda anlatılan bakım hangi iklim şartlarında yapılması gereken bakımdır? Bu iklimde silah bakımı daha sık yapılmalıdır. Silahın gizli yüzeyleri... Devamı

102 dönem özel güvenlik sinav sorulari 1. Aşağıdakilerden hangisi kolluk   A) Sahil Güvenlik Personeli B) Askeri Personel C) Gümrük Muhafaza Personel... Devamı

1. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanuna göre silah taşımak veya bulundurmak için kaç yaşını doldurmak gerekir? A... Devamı

1. ÖGG Salih silahını temizlemek üzere söktüğünde elindeki parça üzerinde gez, arpacık, kovan atma boşluğu var ise tabancanın hangi bölümünü tutmakta... Devamı

1. Özel güvenlik izni verilen yerlerde ek önlemler aldırmaya kim yetkilidir ve istenen ilave tedbirlerin alınmaması durumunda ne ceza verilir?  A) Mü... Devamı