105. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

2023 Yılı 105. Dönem Temel Eğitim Silah
admin
Şubat 1, 2024
477 views

1. Aşağıdakilerden hangisi ateşleme tertibatında bulunmaz?

2. Tetik ile horozun arasındaki irtibatı sağlayan parçaya ne ad verilir?

3. Aşağıdakilerden hangisi kimyasal silahların sınıflarından değildir?

4. MP-5 makineli tabanca da atış anında elimizin yanmasını önleyen parça hangisidir?

5. Tabancalarda ateşleme ilk olarak aşağıdaki parçalardan hangisiyle başlar?

6. İsabetli vuruş için aşağıdakilerden hangisi öncelikli temel unsur değildir?

7. Aşağıdakilerden hangisi namluda bulunan yiv ve setlerin görevleri arasında sayılmaz?

8. Aşağıdakilerden hangisi silahın ateşlenememesinin nedenlerinden biri değildir?

9. Ateşli silahlarda iğnenin darbesi ile fişeğin ateşlenen parçası aşağıdakilerden hangisidir?

10. Fişekler aşağıdaki hangi bölümlerden oluşur?

11. Atışa hazır fişeğin beklemiş olduğu, aynı zamanda iğnenin kapsüle çarparak ateşlemenin meydana geldiği yere ne ad verilir?

12. Aşağıdakilerden hangisi iyi bir atıcıda bulunması gereken özelliklerden değildir?

3. Doğru nişan tekniğinde aşağıdakilerden hangisi paralel hatayı tanımlar?

14. Özel güvenlik görevlisi Taner'e verilen görev silahının fişek rampası kırık ise atış esnasında nasıl bir durumla karşılaşır?

15. Yarı otomatik tabancada şarjör yuvası nerede bulunur?

16. Ateşli silahların namlusu içerisinde bulunan çıkıntılara ne ad verilir?

17. Aşağıdakilerden hangisi yarı otomatik tabancanın gövde (çerçeve) kısmında yer almaz?

18. MP5 makinalı tabancalarda mesafe ayarı yapılan parça ile emniyet sisteminde yazılı harfler hangi şıkta doğru olarak verilmiştir?

19. Aşağıdaki şıklardan hangisi tabanca fişeğinin bölümlerinden değildir?

20. Aşağıdakilerden hangisi tabancalarda ana emniyet sistemlerinden birisidir?

21. Aşağıdakilerden hangisi şarjörü oluşturan parçalar arasında yer almaz

22. Aşağıdakilerden hangisi silah temizliği için kullanılan malzemelerden biridir?

23.İğne emniyetinin görevi nedir?

24. Silahlar genel olarak sınıflandırıldığında aşağıdakilerden hangisi bu sınıflandırmanın dışında kalır?

25. Aşağıdakilerden hangisi silah sökülürken dikkat edilecek hususlardandır?

Özel güvenlik test çöz ve ögg test çöz sitemizde 105. dönem özel güvenlik silah sorularından oluşan online testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. Özel güvenlik silahlı kimlik kartı almak isteyen kullanıcılar burada yer alan soruları çözerek sınavlarda başarılı olurlar. Özel güvenlik 2024 yılında sınavlardan silah soruları yer alıyor. Temel eğitim veya yenileme eğitim sorularını çözen kişiler silahlı kimlik sahibi olmak için silahlı sorulardan da başarılı olması gerekiyor. 107. dönem özel güvenlik soruları yakın zaman içerisinde burada yer alacaktır.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 21 Ekim 2023 tarihinde düzenlenen 105. Özel Güvenlik Sınavı’nda, silahlı özel güvenlik görevlilerinin görev ve sorumluluklarına ilişkin sorular da yer aldı. Bu sorular, özel güvenlik görevlilerinin silah kullanma yetkisini ve bu yetkiyi nasıl kullanacağını bilmeleri açısından büyük önem taşıyor.

Sınavda yer alan silahlı özel güvenlik soruları, genel olarak şu konuları kapsadı:

 • Silah kullanma yetkisinin kapsamı
 • Silah kullanmanın şartları
 • Silah kullanmanın aşamaları
 • Silah kullanmanın sonuçları

Silah kullanma yetkisinin kapsamı, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10. maddesinde şu şekilde belirtilmiştir:

Özel güvenlik görevlileri, bu Kanunun 2. maddesinde belirtilen görevleri yerine getirirken ve bu görevlerin gerektirdiği hallerde, zor kullanma araçlarını kullanabilirler. Zor kullanma araçları, kademeli olarak ve duruma ve tehlikenin ağırlığına göre kullanılmak zorundadır.

Silah kullanmanın şartları, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 11. maddesinde şu şekilde belirtilmiştir:

Özel güvenlik görevlileri, silahlarını, ancak zor kullanmanın diğer unsurları yetersiz kaldığında ve zor kullanmanın amacına ulaşılması için zorunlu olduğunda kullanabilirler. Silah, hedefi vurma ve etkisiz hale getirmeyi sağlayacak şekilde kullanılır.

Silah kullanmanın aşamaları, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 12. maddesinde şu şekilde belirtilmiştir:

Özel güvenlik görevlileri, silah kullanmadan önce, uyarma, ikaz etme, kaçma imkânı bırakma, zor kullanmanın diğer unsurlarını kullanma gibi kademeli olarak zor kullanma araçlarını kullanmak zorundadır.

Silah kullanmanın sonuçları, Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 13. maddesinde şu şekilde belirtilmiştir:

Özel güvenlik görevlileri, silahlarını kullandıkları takdirde, derhal durumu yetkili mercilere bildirmek ve olay yerinden ayrılmamak zorundadır.

 1. Özel Güvenlik Sınavı’nda yer alan silahlı özel güvenlik soruları, bu konuları kapsayacak şekilde hazırlanmıştır. Sorular, özel güvenlik görevlilerinin silah kullanma yetkisini ve bu yetkiyi nasıl kullanacağını bilmelerini sağlayacak şekilde hazırlanmıştır.

Sınavda başarılı olmak isteyen özel güvenlik görevlilerinin, bu soruları çözerek silah kullanma yetkisini ve bu yetkiyi nasıl kullanacağını öğrenmeleri gerekmektedir.

105. Dönem Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz

‘’Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok Özel Güvenlik soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah çıkmış sınav soruları 2024 yılı 105. Dönem

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz ve Yeni Nesil ögg Testleri Çöz 2024

Özel Güvenlik Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2023 Yılı 105. Dönem Temel Eğitim Silah dersi Özel Güvenlik Test çöz veya ögg testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Özel Güvenlik Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • ögg Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah dersi 105. Dönem Test Çözme Taktikleri 2023 Yılı

Özel Güvenlik Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

105. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

Etkili Özel Güvenlik Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Temel Eğitim Silah Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
108. Temel ve 84. Yenileme Sınav
27 Nisan 2024

108. Dönem Özel Güvenlik Sınav Soruları Yakında Eklenecektir. 108. Dönem Özel Güvenlik Çıkmış Sorular 108. Dönem Özel Güvenlik Sınavı 27 Nisan 2024 t... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanununun, özel güvenlik görevlisine yakalama yetkisi verdiği durumlardan bir... Devamı

1. Rayyür nedir? A) Yiv ve setin çekirdek üzerinde bıraktığı izlerdir B) Çekirdek ağırlığıdır C) Kapsül içindeki yanıcı maddedir D) Silah markasıdır ... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. Yarı otomatik tabancaların başlıca parçalarından olan, sürgü (kapak takımı) üzerinde aşağıdakilerden hangisi bulu... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’da, aşağıdakilerden hangisi göreve başlayan ve herhangi bir seb... Devamı

105. dönem özel güvenlik sınav soruları pdf 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik şirketi... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi ateşleme tertibatında A) Tetik B) Tetik manivelası C) Rayyür D) Horoz E) İğne ve yayı 2. Tetik ile horozun arasındaki irti... Devamı

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre özel güvenlik görevlisinin sivil kıyafetle görev yapmasına aşağıdakilerden hangi sebeple ... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisinde tabancanın sökülme sırası doğru olarak verilmiştir? I. Yerine getiren yayı çıkarılır II. Fişek yatağı boşaltılır III. K... Devamı

1. İl özel güvenlik komisyonu kararı ile özel güvenlik hizmeti verilen yere tahsis edilen silahların satın alınması durumunda, silahlar için aşağıdak... Devamı

1. Aşağıda anlatılan bakım hangi iklim şartlarında yapılması gereken bakımdır? Bu iklimde silah bakımı daha sık yapılmalıdır. Silahın gizli yüzeyleri... Devamı

102 dönem özel güvenlik sinav sorulari 1. Aşağıdakilerden hangisi kolluk   A) Sahil Güvenlik Personeli B) Askeri Personel C) Gümrük Muhafaza Personel... Devamı

1. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanuna göre silah taşımak veya bulundurmak için kaç yaşını doldurmak gerekir? A... Devamı

1. Özel güvenlik izni verilen yerlerde ek önlemler aldırmaya kim yetkilidir ve istenen ilave tedbirlerin alınmaması durumunda ne ceza verilir?  A) Mü... Devamı

1. ÖGG Salih silahını temizlemek üzere söktüğünde elindeki parça üzerinde gez, arpacık, kovan atma boşluğu var ise tabancanın hangi bölümünü tutmakta... Devamı

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre özel güvenlik kimlik kartını başkasına kullandıran özel güvenlik yöneticisi ve görevlisin... Devamı