103. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

2023 Yılı 103. Dönem Temel Eğitim Silah
admin
Şubat 3, 2024
1.231 views

1. Aşağıda anlatılan bakım özellikle hangi iklim şartlarında yapılması gereken bakımdır? Bu iklimde silah bakımı daha sık yapılmalıdır. Silahın gizli yüzeylerinde paslanma olabileceği düşünülmeli ve kontrol yapılmalıdır. Paslanma varsa mutlaka temizlenerek yağlanmalıdır.

2. Kurulu vaziyetten kurtulup iğneye veya direkt kapsüle çarpmasıyla ateşlemeyi başlatan silah parçasına ne ad verilir?

3. Biyolojik silahın tanımı aşağıdakilerden hangisidir? 

4. Poligonda atış yapan ÖGG Sinan'ın tabancasının sürgüsü atış yaptıktan sonra geride kalmışsa bunun sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

5. Silahı ile atış yapan özel güvenlik görevlisi Kemal'in yaptığı atış sonrasında, boş kovan dışarı çıkmamış ve sonraki atışı gerçekleştirememiştir. Bunun sebepleri arasında aşağıdakilerden hangisi söylenemez?

6. Tam otomatik silah aşağıdakilerden hangisini ifade eder?

7. Atış yapmakta olan ÖGG Metin’in kullanmış olduğu silahının namlu içerisinde bulunan yiv ve setleri aşınmış ise aşağıda belirtilen durumlardan hangisi söylenemez? 

8. ÖGG Erkan görevi esnasında silah kullanması gereken bir durumla karşılaşır. Silahını kılıftan çıkarır, dolduruş yaparak tetiğe basar, horoz düşmesine rağmen silah ateş almaz. Bu durumun sebebi aşağıdakilerden hangisidir?

9. Aşağıdakilerden hangisi sürgü (kapak takımı) üzerinde yer almaz?

10. Şarjör gövdesi içerisinde bulunan şarjör yayının uç kısmına takılan ve fişeklerin üzerine yerleştirildiği parçaya ne isim verilir?

11. Ateşleme sistemleri silahların çalışma yöntemine göre gruplara ayrılır. Toplu tabancalarda ateşleme iğnesi ve yayı bulunmamaktadır. Horozun ucundaki sivri kısmın direk fişek kapsülüne darbesiyle ateşleme gerçekleşir. Bu ateşleme sistemi aşağıdakilerden hangisidir? 

12. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında Kanun ve bu Kanun’un uygulanmasına ilişkin 91/1779 sayılı Yönetmeliğe göre silah bulundurma ruhsatları ne şekilde verilir?

13.İğnenin fişek kapsülüne darbe yaparak ateşlemeyi gerçekleştirdiği ve atışa hazır fişeğin işgal ettiği yere ……………., atış için sıra bekleyen fişeklerin işgal ettiği yere de ……………. denir.

Boşluk bırakılan yerlere aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?

14. Şarjör ve fişek yatağı görevini yapan silindir şeklindeki öne ve yana hareketli kısmı bulunan, fişek kapasitesi genellikle 5 ile 10 arasında olan dezavantajları ise emniyet sistemi bulunmayan tabanca grubu aşağıdakilerden hangisidir?

15.Tabanca üzerinde bulunan sürgü tutucu pimin görevi aşağıdakilerden hangisinde doğru olarak verilmiştir?

16. Aşağıdakilerden hangisi silah kabzası doğru kavrama tekniğidir?

17.Tabancalarda bulunan kabza emniyeti nedir?

18.Bir tabancada ateşleme tertibatının genel görevi nedir?

19. Aşağıdaki yerlerin hangisinde ateşli silahlar taşınabilir? 

20. Aşağıdakilerden hangisi fişeğin bölümlerinden değildir?

21. Poligonda atış yapan ve temel atış tekniklerini bilen ÖGG Metin için aşağıdaki ifadelerden hangisi yanlıştır?

22. Kovan atma boşluğu hangi parça üzerinde bulunur?

23. Aşağıdakilerden hangisi kimyasal silah sınıflarından değildir? 

24. Fişek çekirdeğinin namlu içerisinde kendi etrafında bir tur dönüşü sonunda aldığı mesafeye ne ad verilir?

25. Ateşli silahların karanlıkta dahi dolu olup olmadığını anlaşılmasını sağlayan sürgünün sağ yan tarafında bulunan emniyet tertibatına ne ad verilir?

ögg test çöz ve özel güvenlik test çöz

103. Dönem Silahlı Özel Güvenlik: Güvenlik Sektöründe Yeni Bir Dönem

103. Dönem Silahlı Özel Güvenlik, özel güvenlik sektöründe önemli bir dönüm noktasını temsil ediyor. Bu yeni dönem, özel güvenlik görevlilerinin eğitimi ve silah kullanma yetkinlikleri açısından önemli değişiklikler getiriyor. Bu makalede, 103. Dönem Silahlı Özel Güvenlik’in temel unsurlarını inceleyeceğiz ve bu yeni dönemin sektöre nasıl bir etkisi olacağını analiz edeceğiz.

Eğitim Süresi ve Müfredat:

103. Dönem’de silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyenler, önceden 80 saat olan eğitim süresini 120 saate tamamlamak zorundalar. Bu ek 40 saatlik eğitim, özel güvenlik görevlilerinin silah kullanma becerilerini geliştirmeye ve acil durumlarda daha etkin ve güvenli bir şekilde müdahale edebilmelerini sağlamaya odaklanıyor.

Silah Kullanma Yetkinliği:

103. Dönem’de silah kullanma yetkinliği sınavı daha da zorlaştırıldı. Bu sınavda başarılı olmak için adayların hem teorik hem de pratik sınavlardan geçmesi gerekiyor. Bu sayede, silahlı özel güvenlik görevlilerinin silahlarını daha sorumlu bir şekilde kullanmaları ve kazaları önlemeleri hedefleniyor.

Psikolojik Testler:

103. Dönem’de silahlı özel güvenlik görevlisi adaylarının psikolojik testlerden geçmesi zorunlu hale getirildi. Bu testler, adayların silah kullanmaya uygun olup olmadıklarını belirlemek için uygulanıyor. Bu sayede, silahlı özel güvenlik görevlilerinin ruhsal açıdan da güvenilir olmalarının sağlanması amaçlanıyor.

Etki Değerlendirmesi:

103. Dönem Silahlı Özel Güvenlik’in sektöre önemli bir etkisi olması bekleniyor. Bu yeni dönemle birlikte, özel güvenlik görevlilerinin daha donanımlı ve profesyonel olması sağlanacak. Bu sayede, özel güvenlik hizmeti alan kurumların ve kişilerin güvenliği daha da artacak.

Eleştiriler:

103. Dönem Silahlı Özel Güvenlik’e bazı eleştiriler de yöneltiliyor. Bu eleştirilerin en önemlisi, eğitim süresinin uzatılmasının ve silah kullanma sınavının zorlaştırılmasının sektöre girişin önünde engel oluşturacağıdır. Ayrıca, psikolojik testlerin adil ve objektif bir şekilde uygulanıp uygulanmayacağına dair de endişeler mevcut.

Sonuç:

103. Dönem Silahlı Özel Güvenlik, özel güvenlik sektöründe önemli bir değişimin habercisi. Bu yeni dönemin sektöre nasıl bir etkisi olacağını zaman gösterecek.

103. Dönem Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz

‘’Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok Özel Güvenlik soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah çıkmış sınav soruları 2024 yılı 103. Dönem

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz ve Yeni Nesil ögg Testleri Çöz 2024

Özel Güvenlik Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2023 Yılı 103. Dönem Temel Eğitim Silah dersi Özel Güvenlik Test çöz veya ögg testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Özel Güvenlik Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • ögg Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah dersi 103. Dönem Test Çözme Taktikleri 2023 Yılı

Özel Güvenlik Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

103. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

Etkili Özel Güvenlik Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Temel Eğitim Silah Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
110. Temel ve 86. Yenileme Sınav
29 Haziran 2024

1. Mermi çekirdeğinin en yüksek hıza ulaşmasını sağlayarak, hedefe bu hızla çarpmak suretiyle, hedefi yok edecek ya da azami zarar verecek şekilde fı... Devamı

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre göreve başlama ve görevden ayrılma bildirimleri kaç gün içerisinde hangi makama bildirili... Devamı

1. Rayyür nedir? A) Yiv ve setin çekirdek üzerinde bıraktığı izlerdir B) Çekirdek ağırlığıdır C) Kapsül içindeki yanıcı maddedir D) Silah markasıdır ... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanununun, özel güvenlik görevlisine yakalama yetkisi verdiği durumlardan bir... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’da, aşağıdakilerden hangisi göreve başlayan ve herhangi bir seb... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. Yarı otomatik tabancaların başlıca parçalarından olan, sürgü (kapak takımı) üzerinde aşağıdakilerden hangisi bulu... Devamı

105. dönem özel güvenlik sınav soruları pdf 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik şirketi... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi ateşleme tertibatında A) Tetik B) Tetik manivelası C) Rayyür D) Horoz E) İğne ve yayı 2. Tetik ile horozun arasındaki irti... Devamı

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre özel güvenlik görevlisinin sivil kıyafetle görev yapmasına aşağıdakilerden hangi sebeple ... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisinde tabancanın sökülme sırası doğru olarak verilmiştir? I. Yerine getiren yayı çıkarılır II. Fişek yatağı boşaltılır III. K... Devamı

1. İl özel güvenlik komisyonu kararı ile özel güvenlik hizmeti verilen yere tahsis edilen silahların satın alınması durumunda, silahlar için aşağıdak... Devamı

1. Aşağıda anlatılan bakım hangi iklim şartlarında yapılması gereken bakımdır? Bu iklimde silah bakımı daha sık yapılmalıdır. Silahın gizli yüzeyleri... Devamı

102 dönem özel güvenlik sinav sorulari 1. Aşağıdakilerden hangisi kolluk   A) Sahil Güvenlik Personeli B) Askeri Personel C) Gümrük Muhafaza Personel... Devamı

1. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanuna göre silah taşımak veya bulundurmak için kaç yaşını doldurmak gerekir? A... Devamı

1. ÖGG Salih silahını temizlemek üzere söktüğünde elindeki parça üzerinde gez, arpacık, kovan atma boşluğu var ise tabancanın hangi bölümünü tutmakta... Devamı

1. Özel güvenlik izni verilen yerlerde ek önlemler aldırmaya kim yetkilidir ve istenen ilave tedbirlerin alınmaması durumunda ne ceza verilir?  A) Mü... Devamı