95. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

2021 Yılı 95. Dönem Temel Eğitim Silah
admin
Şubat 6, 2024
750 views

1. Fişeklerin muhafazası ve kullanımı ile ilgili aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? 

2. Toplu tabancalarda atış sırasını bekleyen fişeklerin bulunduğu yer aşağıdakilerden hangisidir?

3. İlk dolduruşu atıcı tarafından yapıldıktan sonra, tetiğin tekrar çekilmesine gerek kalmadan tetiğe basılı tutmak kaydıyla şarjördeki tüm fişeklerin atılabildiği tabancalara ne ad verilir?

4. Aşağıdakilerden hangisi fişek yatağında bulunan fişeğin ateş almaması nedenlerinden değildir?

5. 6,35 x 16 mm’lik fişeğin anlamında 6,35 rakamı neyi ifade eder?

6. Aşağıdakilerden hangisinde rampa doğru olarak tarif edilmiştir?

7. Temel atış tekniklerinde yardımcı göz nedir?

8. Temizlemek için görev silahını söken özel güvenlik görevlisi Selim'in, silahını takma işleminde takip edeceği yol aşağıdakilerden hangisidir?

9. Yerine getiren yayın görevi nedir?

10. Özel güvenlik görevlisi Mehmet silahını temizlemek için söktüğünde, temizlediği parça üzerinde şarjör yuvası, horoz, çıkarıcı ve tetik bulunuyor ise aşağıdaki parçalardan hangisini temizlemektedir? 

11. Aşağıdakilerden hangisi atıcı hatası değildir?

12. Aşağıdakilerden hangisi fişeğin unsurlarından değildir?

13. Silahlarda bulunan tırnağın görevi aşağıdakilerden hangisinde doğru ifade edilmiştir?

14. Otomatik/yarı otomatik tabancalarda, şarjördeki son fişek atıldığında sürgünün (kapak takımı) geride kalmasını sağlayan parça aşağıdakilerden hangisidir?

15. Atış poligonunda atıcı, hangi komutla vuruşlarını kontrol etmek için hedefin yanına gidebilir?

16. Namluya yatay ve dikey olarak yön vererek nişan hattını oluşturmaya yarayan gez ve arpacıktan oluşan tertibata ne ad verilir? 

17. Yiv ve set silahın hangi parçasında bulunur?

18.İğnenin vurması ile ateşlenen fişek bölümü aşağıdakilerden hangisidir?

19. Özel güvenlik hizmetlerinde kullanılan yarı otomatik tabancalarda fişek yatağında en fazla kaç fişek bulunabilir?

20. Aşağıdakilerden hangisi silahın parçalarından biridir?

21. Aşağıdakilerden hangisi şarjörün parçalarından değildir?

22. Aşağıdakilerden hangisi silah bakım aracı değildir?

23. Aşağıdakilerin hangisinde ateşleme sırası doğru verilmiştir?

24. Silah bakımı yapacak özel güvenlik görevlisinin ilk önce yapması gereken işlem aşağıdakilerden hangisidir?

25.Tabancalarda tırnağın kırık veya tırnak yayının deforme olmasından dolayı aşağıdakilerden hangisi meydana gelir?

özel güvenlik test çöz ve ögg test çöz sitemizde 95. dönem silahlı özel güvenlik sınavından oluşan online testimizi ücretsiz olarak çözebilirsiniz. 2024 ögg sınavına girecek ve silahlı kimlik kartı almak isteyenler geçmiş dönem silah sorularından da başarılı olması gerekiyor.

Özel güvenlik sektöründe silahlı görev almak, hem sorumluluk hem de yetki bakımından önemli bir adımdır. Bu adımı atmak için 95. Silahlı Özel Güvenlik Sınavı’nda başarı göstermek şarttır. Bu makalede, bu sınavın içeriği, başvuru şartları, sınav formatı ve çalışma önerileri hakkında bilgiler yer almaktadır.

Sınav İçeriği:

95. Silahlı Özel Güvenlik Sınavı iki aşamadan oluşur:

1. Yazılı Sınav: 100 sorudan oluşan bu sınavda; özel güvenlik mevzuatı, genel bilgi, ilk yardım, silah ve atış teknikleri konularında bilgi sınanır. Başarı için en az 70 puan almak gerekir.

2. Uygulamalı Sınav: Yazılı sınavda başarılı olan adaylar, silah kullanma becerilerini gösterecekleri uygulamalı sınava girerler. Bu sınavda, sökme-takma, nişan alma, atış yapma gibi beceriler değerlendirilir.

Başvuru Şartları:

Sınava başvurabilmek için;

 • En az lise mezunu olmak
 • 18 yaşından gün almak
 • Türk Vatandaşı olmak
 • Sabıka kaydı bulunmamak
 • Sağlık şartlarını taşımak
 • Psikoteknik testinden başarıyla geçmek gereklidir.

Sınav Formatı:

Yazılı sınav, kalem-kağıt formatında yapılır. Uygulamalı sınav ise poligonda gerçekleşir.

Çalışma Önerileri:

 • Sınav müfredatını ve sınav formatını iyi öğrenin.
 • Geçmiş yıllara ait sınav sorularını çözün.
 • Konuyla ilgili kitapları ve kursları takip edin.
 • Atış teknikleri için poligonda pratik yapın.

Başarı İpuçları:

 • Zamanınızı iyi yönetin.
 • Stresi kontrol altında tutun.
 • Kendinize güvenin.
 • Dikkatli ve titiz olun.

95. Silahlı Özel Güvenlik Sınavı, özel güvenlik sektöründe silahlı görev almak için önemli bir adımdır. Bu sınava iyi bir şekilde hazırlanarak başarı elde etmek, güvenliğe giden yolda önemli bir adım olacaktır.

Ek Bilgiler:

 • Sınav tarihleri ve başvuru işlemleri için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün resmi web sitesini takip edebilirsiniz.
 • Özel güvenlik kursları, sınava hazırlık için yardımcı olabilir.
 • Sınav hakkında daha detaylı bilgi için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilgili birimlerine veya özel güvenlik kurslarına danışabilirsiniz.

Bu makalede yer alan bilgiler ışığında, 95. Silahlı Özel Güvenlik Sınavı’na iyi bir şekilde hazırlanarak başarı elde etmeniz dileğiyle.

95. Dönem Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz

‘’Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çöz.’’ ya da ‘’Daha çok Özel Güvenlik soru çöz.’’ diye sıklıkla duyulan tabirler sınav dönemi öğrencilerinin olmazsa olmazlarıdır. Bu dönem öğrencilerin gerçekten de kendileri ve başarıları için yapabilecekleri en önemli şey test çözmeleridir. Başlarda bu süreç sıkıcı ve zahmetli gelse de uzun süre sonra sağlayacağı başarıları ve faydaları düşününce başlarda biraz buna dayanılmak ve alışmak gereklidir.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah çıkmış sınav soruları 2024 yılı 95. Dönem

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çöz ve Yeni Nesil ögg Testleri Çöz 2024

Özel Güvenlik Test çözmenin faydaları oldukça fazladır. Düzgün ve etkili bir şekilde yaptığınız açık lise test çözümleri sizi sınavlarınıza daha iyi hazırlamaktadır. Bu faydalara birkaç örnek vermek gerekirse:

 • 2021 Yılı 95. Dönem Temel Eğitim Silah dersi Özel Güvenlik Test çöz veya ögg testleri çözmek, farklı soru tiplerini görmenize olanak sağlar bu sayede ise karşılaşmamış olduğunuz soru tipi sayısı oldukça azalır. Bu size rakiplerinizin her zaman bir adım önüne geçirir.
 • Özel Güvenlik Test çözme esnasında hangi konuşa iyi hangi konuda eksik olduğunuz daha iyi kavrar ona göre bir yol izlersiniz.
 • ögg Test çözme aynı zamanda zamanınızı daha iyi planlama becerinizi geliştirmektedir.
 • Daha fazla test çözerek bu olaya alışır ve girdiğiniz sınavları da sadece çözdüğünüz testler gibi düşünmeye başlarsınız. Bu sayede sınav kaygınız azalır.
 • Çözdüğünüz test sayısı arttıkça hız da kazanırsınız ve daha hızlı test çözmeye başlarsınız.

Özel Güvenlik Temel Eğitim Silah dersi 95. Dönem Test Çözme Taktikleri 2021 Yılı

Özel Güvenlik Test çözme taktikleri ve tekniklerine uyarak test çözümünüzü daha etkili hale getirebilmeniz mümkündür. Öncelikle her soru tarzını görebilmek ya da en azından birçok farklı soru tarzı görebilmek sınavda başarı için oldukça önemlidir. Cevabı yanlış çıkan ya da bilinmeyen soruların mutlaka doğrusu öğrenilmeli ve cevabı bilinmiyorsa bir öğretmene soruyu yönlendirip doğru cevaba nasıl ulaşılacağı öğrenilmelidir. Bol bol kitap okumak ve paragraf çözmek yorum gücünü arttırır ve hız kazandırır. Süreli soru çözerek hız kazanılabilir. En önemlisi test çözmeye başlamadan önce o konuyu iyice öğrenmiş olmaktır. Konu eksiklerinizi tamamlamanız avantaj sağlar.

95. Dönem Özel Güvenlik Silah Sınav Soruları çöz

Etkili Özel Güvenlik Testleri Çözme Yöntemleri

Etkili açık lise testleri çözme yöntemleri için belki de en önemlisi sağlıklı beslenmek ve düzenli uyumaktır. Çünkü beyin ders çalışma esnasında bir enerji tüketir. Bu nedenle düzgün beslenmeli yeterli enerjiyi almalısınız. Uyku düzeninin de düzgün olmalı ki beyniniz tüm fonksiyonlarını en verimli haliyle yerine getirebilsin.

 • Önce konuyu iyice kavrayıp öğrenin daha sonrasında test çözmeye başlayın.
 • Sorularda vurgulanan noktalara dikkat edin.
 • Sorulara Ön Yargılı Yaklaşmayın:Sınavda zor da, kolay da sorular olacaktır.
 • Bazen kolay soruların zor olduğunu düşünüp bu bu kadar kolay olamaz diyip, daha zor yollara başvurmayın. Bazı sorular basit bazı sorular kolaydır.
 • Gözünüze uzun gelen soruları okumaktan gözünüz korkmasın çünkü bu onların illa zor olduğu anlamına gelmemektedir.
 • İlk verdiğiniz karar çoğu zaman doğrudur. Sınav bitiminde kontrole döndüğünüzde bir soruda ilk işaretlediğiniz şıkta bir dikkat hatası yaptığınız fark etmedikçe değiştirmekten kaçının.
 • Turlama tekniğini kullanmayı deneyin. Bu şu demek; takılı kaldığınız soruda oyalanıp vakit kaybetmeyin. O esnada soruyu boş bırakın ve diğer sorulara geçin. Daha sonra tüm soruları bitirdiğinizde takıldığınız sorulara geri dönün.
 • Hep aynı seviyede sorular çözmeyin, farklı zorluk seviyelerinde sorular çözmeyi tercih edin.

Çok Temel Eğitim Silah Soru Çözmenin Avantajları 2024

Çok soru çözmenin avantajları var mıdır yoksa yok mudur diye soracak olduğunuzda bunu şu şekilde açıklamak mümkündür:

Sınavı kazanmak için elbette öncesi bol soru çözümü yapılmalıdır. Fakat bu sorular hep aynı tarz, kolay olan, sadece günlük çözülen soru sayısını rakamla arttırmış olan sorular olmamalıdır. Çözeceğini 50 zor-orta-kolay karışık soru tipleri çözeceğiniz 100 kolay soru tipinden çok daha fayda sağlayacaktır.

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test Çözme Esnasında Yapılan Hatalar

Temel Eğitim Silah Özel Güvenlik Test çözme esnasında yapılan hatalar belki de iyi bir sınav geçirebilmek için en dikkat etmeniz gereken noktadır. Tabii eğer bilgi eksiğiniz yoksa. Bu hatalar şunlardır:

 • Soruları çok hızlı okumak size zaman kazandıracak gibi gözükse de aslında hızlı olmak isterken gözden bazı şeyleri kaçırmanıza neden olabilir.
 • İki seçenek arasında kararsız kalınca o soruda çok vakit kaybetmek yerine boş bırakıp turlama tekniğini kullanmanız sizin için daha yararlı olacaktır.
 • ‘’Ben bunu zaten biliyorum, bu soru çok kolaymış.’’ gibi hislere kapılmayın.
 • Sınavda kaygı hissettiğiniz elbette olacaktır. Fakat bu hissin sınavınızı ele geçirmenize izin vermeyin. Nefes alın, soluklanın, sakinleşin ve sınavınıza bu şekilde devam edin. Faydasını göreceksiniz.
110. Temel ve 86. Yenileme Sınav
29 Haziran 2024

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre göreve başlama ve görevden ayrılma bildirimleri kaç gün içerisinde hangi makama bildirili... Devamı

1. Mermi çekirdeğinin en yüksek hıza ulaşmasını sağlayarak, hedefe bu hızla çarpmak suretiyle, hedefi yok edecek ya da azami zarar verecek şekilde fı... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi, 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanununun, özel güvenlik görevlisine yakalama yetkisi verdiği durumlardan bir... Devamı

1. Rayyür nedir? A) Yiv ve setin çekirdek üzerinde bıraktığı izlerdir B) Çekirdek ağırlığıdır C) Kapsül içindeki yanıcı maddedir D) Silah markasıdır ... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. Yarı otomatik tabancaların başlıca parçalarından olan, sürgü (kapak takımı) üzerinde aşağıdakilerden hangisi bulu... Devamı

özel güvenlik sınav soruları 106 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’da, aşağıdakilerden hangisi göreve başlayan ve herhangi bir seb... Devamı

105. dönem özel güvenlik sınav soruları pdf 1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre aşağıdakilerden hangisi özel güvenlik şirketi... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisi ateşleme tertibatında A) Tetik B) Tetik manivelası C) Rayyür D) Horoz E) İğne ve yayı 2. Tetik ile horozun arasındaki irti... Devamı

1. 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun’a göre özel güvenlik görevlisinin sivil kıyafetle görev yapmasına aşağıdakilerden hangi sebeple ... Devamı

1. Aşağıdakilerden hangisinde tabancanın sökülme sırası doğru olarak verilmiştir? I. Yerine getiren yayı çıkarılır II. Fişek yatağı boşaltılır III. K... Devamı

1. İl özel güvenlik komisyonu kararı ile özel güvenlik hizmeti verilen yere tahsis edilen silahların satın alınması durumunda, silahlar için aşağıdak... Devamı

1. Aşağıda anlatılan bakım hangi iklim şartlarında yapılması gereken bakımdır? Bu iklimde silah bakımı daha sık yapılmalıdır. Silahın gizli yüzeyleri... Devamı

1. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar İle Diğer Aletler Hakkında Kanuna göre silah taşımak veya bulundurmak için kaç yaşını doldurmak gerekir? A... Devamı

102 dönem özel güvenlik sinav sorulari 1. Aşağıdakilerden hangisi kolluk   A) Sahil Güvenlik Personeli B) Askeri Personel C) Gümrük Muhafaza Personel... Devamı

1. Özel güvenlik izni verilen yerlerde ek önlemler aldırmaya kim yetkilidir ve istenen ilave tedbirlerin alınmaması durumunda ne ceza verilir?  A) Mü... Devamı

1. ÖGG Salih silahını temizlemek üzere söktüğünde elindeki parça üzerinde gez, arpacık, kovan atma boşluğu var ise tabancanın hangi bölümünü tutmakta... Devamı